Diamond Tema’yı Tutuklayacaklarmış!

Gencecik bir yazar. Diamond Tema gerçek adı. Arnavut. Askerliğini Türkiye’de yapacak kadar “bizden biri” olmuşken, bir süre önce Arnavutluk’a döndü.
Neden mi?
Yıllardır izlerim. Bilgisiyle, derinlemesine araştırma ve analizleriyle, genç yaşına rağmen “pişmiş süzülmüş” anlatımıyla YouTube izleme listemin başlarındadır.
Kendisini “agnostik” olarak tanımlıyor. Yani “BİLİNEMEZCİ”.. Yani “tanrının varlığına inanmak ya da inanmamak konusunda bilim / akıl yoluyla sonuca varılamayacağını” savunanlardan.
Sadece İslam’ın değil, tüm tek tanrılı / kitaplı dinlerin kökenine, tarihine, gelişimine inanılmaz derecede hakim bir genç. Antik Yunan’a uzanan kaynaklardan söz ediyor, İslam dünyasından adını hiç duymadığım isimleri referans veriyor.
Son bir yılda, izleyen herkesin dikkatini çekmiştir, siyasal İslam ya da şeriat savunusuyla bilinen kesimlerin “ilgi nesnesi” haline geldi. Sıra sıra karşısına geçtiler. Bilgisini test ettiler. Açık bulabilmek için, deyim yerindeyse mikro cerrahi ile masaya yatırdılar.
Ama ne bir açık bulabildiler ne de kışkırtabildiler.
Derken, Diamond Tema kendisi kadar güzel minnoş eşiyle Arnavutluk’a taşınma kararını açıkladı.
Nedenini önceki gün anladık.
Hem de bizzat Adalet Bakanı’nın açıklamasıyla.
*. *. *
Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, sosyal medya hesabında şunları söyledi:
“Yer6 adlı sosyal medya hesabında paylaşılan video içeriğinde Peygamberimizle ilgili kullanılan hakaret içerikli, çirkin ve provokatif ifadeler nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’ suçundan, paylaşımın yapılmasının ardından derhal 16.06.2024 tarihinde resen soruşturma başlatılmış olup, şüpheli Diamond Tema’nın yurtdışında olması nedeniyle hakkında yakalama kararı çıkarılmıştır.”
İddia büyük. Kritik.
Peki gerçek mi?
Önce Tema’nın savunmasını kısaca vereyim:
“Ne hukuken ne de ahlaken ortada bir sorun yok. Olayı, bir dinsizin bir şeriatçıyı çürütmesinden, bir dinsizin peygambere küfretmesi gibi bir boyuta getirdiler. Tamamen algı operasyonu. Ne küfür var ne iftira.”
Ne var, derseniz. İddialara göre şu ifadeden söz ediyorlar:
“Şeriatın haricindeki hiçbir sistemde 6 yaşındaki bir kızla evlenmezsin”
*. *. *
Rahatlıkla söyleyebilirim, Tema sadece o programda değil, hiçbir programında İslam’a, peygamberine ve inananlara hakaret etmiş değildir.
Ancak şimdi, şeriat hakkında iki cümle etmeye yeltenenlere ibret olsun diye susturulmak isteniyor.
Mesele ne biliyor musunuz! En koyu şeriatçının bile karşısına çıkmaktan korkmuyor. Ne sorarlarsa sorsunlar yanıtlıyor. Köşesinde tek başına esip savurmak yerine “düelloyu” göze alıyor. Ve çürütemedikleri bilgi ve “külliyatı” masaya yatırıyor.
Mesele bu! İktidar sahiplerinin korktuğu, “en sevmediği” bu!
*. *. *
Aylar önce bu köşede bir soru sormuştum: “Erdoğan’ın şeriat açılımını tartışmayacak mıyız?”
O yazıda, şöyle bir durum tespiti yapmıştım:
“Erdoğan çıtayı yükseltti. Diyor ki;
“Farklı maskeler altında sahnelenen şeriat düşmanlığı var. İslam’ın hayata dair kurallarının bütününü temsil eden şeriata düşmanlık, esasında dinin bizatihi kendisine husumettir.”

Bu ifadede yanlış anlaşılacak, tevil götürür bir şey var mı? Yok.
Peki ne yapmalıyız bu gidişle ilgili olarak.
Bu konuda Metropoll Araştırma imdada yetişiyor!! Meğer korkacak bir durum yokmuş! Kibarlıktan herhalde, “ŞERİAT” diye değil de “İSLAM CUMHURİYETİ İSTER MİSİNİZ” diye sormuşlar. Bu şık sadece yüzde 19.2 oranında “evet” almış.”

*. *. *
YÜZDE 19.2 HANIMEFENDİLER BEYEFENDİLER.. YANİ NEREDEYSE BEŞ KİŞİDEN BİRİ İSLAM CUMHURİYETİ İSTİYORMUŞ.
Anayasa’da laiklik ilkesi varmış.. Buna göre, herhangi bir din -hatta mezhep- kamuda hüküm sürdüremezmiş..
Geçiniz.
Gencecik bir bilim insanı / felsefeci / araştırmacı linç edilmek isteniyor.
Erdoğan iktidarını sürdürebilsin diye.. Milli maçı izlemek için bileti olanların bile vize alamadığı Avrupa’da “yüce lider” pozları versin diye.. İspanya’dan İtalya’ya zirveden zirveye koşsun, Roma’da Papa ile kameralara gülümsesin diye..
Neymiş! Peygamberin eşlerinden söz etmiş ve bu arada “şeriat dışındaki hiçbir sistemde 6 yaşında kızla evlenemezsin” demiş!
Hani aklı fikri biz kadınları “nasıl yola getirecekleri”.. Ve cennette kaç huriyle ne yapacaklarında olanları anlarım. Anlarım da..
Adalet Bakanı’nın hizmet etmek için yemin ettiği Anayasa ve yasalardan bu kadar uzağa düşmesini anlayamam.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir